Kreatywnie i z wrażliwością zmieniamy świat na lepsze

Minęło I półrocze roku szkolnego 2023/2024. Dziś chcemy podsumować je w kontekście ocen i zachowania, ale również  wydarzeń i projektów klasowych. Poniżej skrót informacji związanych ze zrealizowanymi działaniami ogólnoszkolnymi.

1. REALIZACJA DODATKOWYCH ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH UMIEJĘTNOŚCI PRAKTYCZNE I KLUCZOWE KOMPETENCJE PRZYSZŁOŚCI

MÓWIMY O PRZEDSIĘBIORCZOŚCI – DZIAŁAMY DLA PRZYSZŁOŚCI! ‍KIDS INVENT!  polsko – ukraińsko – amerykański projekt edukacyjny, stworzony przez amerykańskich wykładowców we współpracy z naszymi uczniami i dziećmi z ukraińskiej szkoły w Barze. Młodzież polska i ukraińska pod przewodnictwem profesorów Uniwersytetu Kalifornijskiego – Zari Karimi, dr Timothy’ego Stearnsa i dr Toma Wielickiego w trakcie trwania projektu poznawała praktyczne zastosowanie podstaw przedsiębiorczości w gospodarce wolnorynkowej, ucząc się rozwijać kreatywność i przekuwać własne pomysły na konkretne rozwiązania biznesowe. Efektem projektu była prezentacja pomysłów i strategii promocji i sprzedaży przed gronem ekspertów.

LINK DO ZDJĘĆ Z WYDARZENIA: https://szkolakom.pl/kids-invent-miedzynarodowy-autorski-projekt-edukacyjny-juz-za-nami/

PLANETA ENERGII” to ogólnopolski program edukacyjny, którego głównym celem dydaktycznym jest zapoznanie dzieci z bogactwem bioróżnorodności obszarów podmokłych, ze szczególnym uwzględnieniem naturalnych ekosystemów wodnych Polski. Dzięki zajęciom prowadzonym przez P. Martę Mikołajczak uczniowie zdobyli wiedzę o otaczających ich środowiskach wodnych oraz o znaczeniu wody dla różnorodności rodzimych siedlisk i gatunków.

Zajęcia realizowane w ramach PROFILAKTYCZNEGO PROGRAMU CERTYFIKACYJNEGO „SZKOŁA MYŚLENIA POZYTYWNEGO 2.0”, „Młode głowy”, Pozytywna Dyscyplina – pedagog szkolny + wychowawcy: IX- Bezpieczeństwo emocjonalne i dobrostan psychiczny; X – Stres i Uważność / Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego [przerwy relaksacyjne; stworzenie Strefy Ciszy]; XI – Samoocena + Prawa Dziecka / Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka [spotkanie dla uczniów z Panem Markiem Michalakiem, Kawalerem Orderu Uśmiechu, autorem książek o prawach dziecka, byłym Rzecznikiem Praw Dziecka]; XII – Współpraca Szkoła – Dom; I – Kreatywność

INTERDYSCYPLINARNY PROGRAM EDUKACJI MEDIALNEJ – KinoSzkoła – cykl zajęć edukacyjnych i profilaktyczno – społecznych z oglądaniem filmów FILMOWE DROGOWSKAZY dla kl.1-3 – (W świecie rycerskich wartości – dobro, uczciwość, odwaga; Wykorzystaj swoje supermoce! Graj, twórz, pomagaj!; Magia dobroci. Jak Twoje działania tworzą świąteczne cuda?; Współpraca – to się opłaca!) oraz kl. 7-8 (Jaki jest sens nauki? Jaką wartość ma dla mnie wiedza?; Gdzie szukać wsparcia w trudnych momentach życia?; Chcieć to móc! Jak uwierzyć we własne możliwości?; Czy na pewno będę influencerem? Moje plany na przyszłość.)

Zajęcia o zdrowym odżywianiu w ramach projektu TYDZIEŃ ZDROWEGO ODŻYWIANIA – położenie akcentu na odpowiednią dietę i ruch (zumbowe wyzwanie w czasie przerw), piramida zdrowego odżywiania, przygotowywanie zdrowych posiłków (soki owocowe z uzbieranych w sadzie owoców, pieczenie szarlotki, zajęcia na temat produkcji różnych olejów z P. E. Narożną – Domską; konkurs fotograficzny ,,Mój ulubiony, zdrowy posiłek’’

Lekcje poza klasą – lekcje języka polskiego w Bibliotece Publicznej w Miliczu (kl. IV)– opowieści o życiu książki i biblioteki, księgozbiór, wyszukiwanie i wypożyczanie, aplikacje czytelnicze; lekcja geografii z podróżnikiem i pasjonatem odkrywania nowych miejsc – P. B. Grabowskim dot. Japonii oraz Afryki – wg podróży z książki „Afryka Kazika” (zdjęcia, pamiątki, stroje)

PROJEKTY DLA UCZNIÓW, RODZICÓW, NAUCZYCIELI I DYREKTORÓW SZKÓŁ:

  • FUNDACJA UNIWERSYTET DZIECI – PROJEKTY: „Dziecko z Pasją”, „Uniwersytet Dzieci w Klasie” – lekcje ze specjalistami z uczelni wyższych na różne tematy, nasza szkoła jest miejscem, gdzie prowadzony jest mentoring dla dyrektorów innych szkół – inspirują się prowadzonymi zajęciami, warsztatem metodycznym nauczycieli, rozwiązaniami zastosowanymi w przestrzeni szkoły i in.
  • SZCZĘŚCIE W SZKOLE: inspiracje – badania – praktyki – prowadzenie seminariów przez dyr. Annę Przybyło, dr Annę Hildebrandt – Mrozek, prof. Romana Lepperta: 1) z dr Tomaszem Juńczykiem „Edukacyjne konteksty psychologii pozytywnej”, 2) dr Malwina Puchalska – kamińską „Job-crafting – jak wzmacniać sens pracy nauczycieli?”, 3) prof. Krzysztofem Szmidtem „Humor-optymizm-szczęście a kreatywność; dekonspiracja pewnego mitu 4) dr Piotrem Michoniem „Uczeń szczęśliwy? Czyli jaki? I po co?”, 5) dr Anną Werner – Maliszewską „Antykruchość – jak wzmacniać odporność psychiczną edukatorów?”; warsztaty PERMA(H) – poczucie sensu

2. REALIZACJA DODATKOWYCH ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH UZDOLNIENIA I WSPIERAJĄCYCH ROZWÓJ UCZNIÓW, m.in.

  • Animacja i grafika komputerowa / Badania i obserwacje / Ciekawostki i eksperymenty / Pędzel i papier / Zajęcia teatralne / Sport i zabawa
  • Terapia biofeedback /Trening Umiejętności Społecznych / zajęcia wspomagające rozwój uczniów
  • Ścianka wspinaczkowa / szachy / zajęcia akrobatyczne na szarfach / nowe: BRYDŻ

3. WYCIECZKI KRAJOZNAWCZE I INTEGRACYJNE

  • Wycieczka do Poznania – Centrum Kultury ZAMEK na X Ogólnopolski Przegląd Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci OKO KALEJDOSKOPU: „Niezwykle przygody” – warsztaty OUT OF THE BOX – tworzenie animacji poklatkowej, budowanie scenografii, zajęcia pt. WEWNĘTRZNE ŻYCIE LALEK – proces powstawania filmu animowanego, od pomysłu do realizacji zdjęć i montaż, aż po premierę kinową, tworzenie lalek do filmu animowanego.
  • Wycieczki rowerowe, wycieczki do ZOO, do sadu owocowego – uprawa drzew owocowych, zbiór jabłek oraz wiśni, wspólna zabawa, ognisko, integracja.
  • Wyjazd do Folwarku Jeździeckiego JURAND w Przygodziczkach – zajęcia i warsztaty edukacyjne o przyrodzie, regionie i ochronie środowiska w Dolinie Baryczy.
  • Wyjazd do Centrum Kultury Impart  we Wrocławiu – „Zemsta” Aleksandra Fredry – ciekawe efekty scenograficzne, gra aktorska i charakterystyczne postacie dzięki którym łatwiej było zrozumieć dawną polszczyznę.

4. INICJATYWY I DZIAŁANIA NA RZECZ SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ

LĄDUJEMY PO WAKACJACH – powakacyjne spotkanie całej społeczności szkolnej  – zajęcia integracyjne o bezpieczeństwie emocjonalnym i dobrostanie, przeżywaniu szczęścia (Jestem projektantem szczęśliwych wspomnień, Doceniam siebie i swoje kompetencje, Widzę się jako część większej społeczności, Dbam o dobrostan, czas relaksu i odpoczynku, W czym znajduję moją moc, siłę , co mi daje energię? Itp.)

SPOTKANIE ŚWIATECZNE SPOŁECZNOŚCI KOM – do naszych drzwi zapukały historie o pięknie i bogactwie różnienia się. Przypomnieliśmy, że przy każdym wigilijnym stole jest przecież puste miejsce. Miejsce dla wędrowca, obcego, może bardzo różnego od nas. O innym kolorze skóry, statusie, wyglądzie, poglądach czy wartościach. W tym roku gościliśmy się wspólnie przy naszym stole suto zastawionym wrażliwością, otwartością i akceptacją. Otworzyliśmy nasze czułe miejsca i zaprosiliśmy do wspólnej podróży przez wewnętrzne pejzaże naszej różnorodności. Częstowaliśmy się z apetytem i delikatnością. Wspólnie cieszyliśmy się bliskością i chwilą zatrzymania.

LINK DO ZDJĘĆ Z WYDARZENIA: https://szkolakom.pl/wspolny-czas-roznorodnosci/

  • Zbiórka rzeczowa na Schronisko dla Zwierząt w Krotoszynie oraz wyjazd uczniów z darami do schroniska
  • Udział w akcji milickiego oddziału PCK – „Konkurs Srebra” – zbiórka monet na organizację odpoczynku dla dzieci, uczniowie zebrali około 10 kg srebrnych monet, udział wolontariuszy w zbiórce WOŚP
  • Zbiórka artykułów plastycznych i pluszaków dla kliniki Przylądek Nadziei z Wrocławia. Pomoc dzieciom chorym onkologicznie
  • Przygotowanie paczki rzeczowej dla podopiecznego milickiego oddziału PCK
  • Pomoc w pakowaniu paczek świątecznych dla 80 podopiecznych PCK
  • Przygotowanie 24 paczek świątecznych dla Polaków mieszkających w Ukrainie, w ramach współpracy z Fundacją Znaki Nadziei
  • Integracja wolontariuszy przy wspólnym pieczeniu ciastek i pierników dla pacjentów dziecięco-młodzieżowego oddziału psychiatrycznego milickiego szpitala. Nocowanie wolontariuszy w szkole.
  • Włączanie się w inicjatywy Młodzieżowej Rady Miejskiej w Miliczu

5. SUKCESY UCZNIÓW

KONKURSY zDolny Ślązak – gółem w konkursie na etapie powiatowym wzięło udział 67 uczniów z powiatu milickiego, w tym 17 to uczniowie naszej szkoły. Wysoką frekwencję osiągnęliśmy w konkursach z:

  • języka angielskiego – wśród 8 uczestników, 4 to uczniowie z naszej szkoły,
  • matematyki –  wśród 7 uczestników, aż 4 to uczniowie szkoły KOM.  
  • fizyki wśród 5 uczestników,  3 z naszej szkoły.

Mateusz A. z kl. 8A i Kacper J. z kl.6A zakwalifikowali się do WOJEWÓDZKIEGO  etapu i będą walczyć o tytuł laureata konkursu – Mateusz z matematyki, natomiast Kacper z biologii. 

VII Milicki Festiwal Kolęd i Pastorałek – Alicja O. zajęła II miejsce w kategoriach klas 1-3; Zofia W. zdobyła I miejsce w kategoriach klas VII-VIII oraz nagrodę specjalną – GRAND PRIX – przyznawaną najlepszemu uczestnikowi konkursu