Kids Invent – międzynarodowy autorski projekt edukacyjny już za nami!

Międzynarodowa współpraca, kreatywność, przedsiębiorczość i nowe przyjaźnie – wszystko to skupiło się w wyjątkowym projekcie edukacyjnym „Kids Invent” z hasłem przewodnim „Idea2Venture”, w którym wzięli udział uczniowie Szkoły KOM oraz uczniowie ukraińskiej szkoły w Barze. Ten pięciodniowy program, prowadzony przez amerykańskich wykładowców – Zari Karimi, Dr Timothy’ego Stearnsa i Dr Toma Wielickiego, miał na celu rozwijanie kreatywności młodych ludzi, uczenie ich praktycznych aspektów przedsiębiorczości oraz przekształcania pomysłów w konkretną rzeczywistość biznesową. Fundatorem wydarzenia była Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, a jego organizatorem – Fundacja KOM.

Mówimy o przedsiębiorczości – działamy dla przyszłości – takie hasło przyświecało uczestnikom projektu, którzy przez pięć dni pracowali nad swoimi pomysłami. Uczniowie byli podzieleni na sześć zespołów, a każdy z nich miał za zadanie opracować autorski produkt poparty konkretnym modelem biznesowym. W trakcie zajęć praktycznych, uczestnicy mieli okazję nauczyć się, jak rozwijać, prototypować i sprzedawać swoje koncepcje.

Pierwszy dzień projektu poświęcony był na zapoznanie się i integrację. Uczniowie skupili się na zgłębianiu swojego wewnętrznego potencjału, talentów i pasji. Tworząc bezpieczne i pełne zrozumienia środowisko, młodzież miała okazję do rozwoju i twórczego myślenia.

Kolejny etap współpracy upłynął pod znakiem zajęć praktycznych – uczestnicy skonstruowali prototypy samochodów, wykorzystując prawa grawitacji i różnorodne materiały. Oprócz funkcjonalności, zwracali uwagę na estetykę i design swoich produktów. Praca w grupach była również polem do nawiązywania nowych przyjaźni i rozwijania umiejętności działania w zespole.

W ramach szlifowania umiejętności praktycznych, uczestnicy odwiedzili fabrykę mebli Deftrans w Odolanowie, gdzie mieli szansę poznać nowe technologie związane z ekologią i tworzeniem przyjaznych miejsc pracy. Szczególny nacisk został położony na aspekt społecznej odpowiedzialności biznesu. W trakcie tej wizyty, uczniowie zapoznali się z bliska z innowacyjnym podejściem do ekologii, reprezentowanym pod hasłem „THINK ECO”, które polega na wdrażaniu przyjaznych dla środowiska rozwiązań na wszystkich etapach produkcji. Ta część programu pomogła im zrozumieć, jak wygląda proces produkcyjny na co dzień i jakie wyzwania stoją przed nowoczesnymi przedsiębiorstwami.

Dzieła, które były efektem pracy uczniów, musiały być uniwersalne na tyle, by znaleźć zastosowanie na różnych szerokościach geograficznych, dlatego też niezmiernie istotne było, aby zagraniczni goście poznali specyfikę Dolnego Śląska. W tym celu, uczestnicy odbyli wyprawę do Wrocławia, gdzie – poza atrakcjami turystycznymi – skoncentrowali się na projektowym podejściu do tego miasta. W trakcie wycieczki zgłębiali możliwości regionu i starali się, zrozumieć, jakie innowacyjne rozwiązania biznesowe odniosły sukces w stolicy Dolnego Śląska. Wycieczka była także okazją do integracji oraz wymiany myśli na temat projektów i koncepcji, które rodziły się podczas rozmów między uczestnikami. W ten sposób projekt stał się inspirującą podróżą po kulturze i przedsiębiorczości, a także wymianą unikalnych perspektyw.

 -Projekt „Kids Invent” to nie tylko platforma promująca przedsiębiorczość, ale przede wszystkim doskonałe doświadczenie, które połączyło młodych ludzi z różnych kultur. Ten projekt nauczył ich, jak skutecznie pracować w zespole, rozwijać pomysły i czerpać inspirację z różnorodnych źródeł. To nie tylko inwestycja w przyszłość uczniów, ale także w przyszłość międzynarodowej współpracy i ducha innowacji. – tak podsumowuje wydarzenie Edyta Defratyka, Prezeska Fundacji KOM będącej gospodarzem programu.

Projekt został zwieńczony uroczystą galą, podczas której uczestnicy mieli okazję zaprezentować efekty swojej pracy przed gronem ekspertów z różnych dziedzin. To doświadczenie wymagało od nich umiejętności prezentacji, debatowania i obrony swoich pomysłów. Poprzez kontakt z praktykami, uczniowie poznali zasady rządzące prawdziwym światem przedsiębiorczości. Dzięki projektowi, zyskali oni nieocenione doświadczenie, które z pewnością okaże się niezbędne w ich przyszłych karierach zawodowych.

Projekt współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA – Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.