Spotkanie z ekspertem – Złote Szkoły NBP

W ramach realizowanego projektu NBP „Giganci finansów osobistych” uczniowie klas 6 i 7 uczestniczyli w spotkaniu z ekspertem – Panią Aliną Korzeniowską, reprezentantką Banku Spółdzielczego w Miliczu. Spotkanie miało bardzo ciekawy charakter, większość uczniów uczestniczyła zdalnie, lecz część była obecna „na miejscu”. Było to spowodowane tym, że w tym samym dniu przeprowadzano konkurs matematyczny „Kangur” i uczniowie mieli możliwość napisania go w trybie stacjonarnym. W trakcie spotkania poruszane były ciekawe, a dla niektórych zupełnie nowe zagadnienia związane z kontami bankowymi, płatnościami bezgotówkowymi, zabezpieczeniami kart i kont oraz dostępnych aplikacji. Przedstawicielce banku dziękujemy serdecznie za rzetelną dawkę wiedzy w zakresie finansów.

W czasie spotkania uczniowie dowiedzieli się:

• Jak funkcjonuje aplikacja mobilna banku.
  • Co to jest profil zaufany.
  • Jakie są rodzaje kont bankowych.
  • Czym warto kierować się przy wyborze banku.
  • Co zapewnia karta debetowa.
  • Co zrobić, gdy zgubimy lub zostanie nam skradziona karta.
  • Jak założyć pierwsze konto bankowe dla dzieci i od jakiego wieku można to zrobić.
  • Co oznacza pojęcie CashBack.

Jaką praktyczną wiedzę można było zdobyć?

• Przede wszystkim uczniowie mogli dowiedzieć się, jak załatwić wszelkie formalności w banku związane z utworzeniem rachunku bankowego, otrzymaniem karty kredytowej i założeniem profilu zaufanego, który jest bardzo praktycznym narzędziem.
  • Dlaczego warto trzymać pieniądze w banku i jak to przekłada się na kontrolę swoich wydatków – łatwiej jest wówczas zobaczyć na co wydajemy więcej, a na co mniej.
  • Do kogo zwrócić się kiedy nasza karta zaginie lub gdy nie pamiętamy kodu PIN.
  • Jak tworzyć przemyślane zabezpieczenie karty w postaci kodu pin, który nie może być pinem oczywistym np. datą urodzenia oraz – co najważniejsze – nie zdradzać nikomu tego numeru.

Przed nami kolejny etap projektu „Złote Szkoły NBP”, czyli debata, która odbędzie się już w nadchodzącym tygodniu.

Spotkanie z Ekspertem odbyło się w ramach ogólnopolskiego programu Złote Szkoły NBP, którego temat przewodni tegorocznej edycji brzmi GIGANCI FINANSÓW OSOBISTYCH. Ideą programu jest podejmowanie działań kształtujących kompetencje ekonomiczne i w zakresie zarządzania finansami.

Więcej o programie Złote Szkoły NBP można przeczytać na stronie www.nbp.pl/edukacja