Spotkanie z ekspertem – Złote Szkoły NBP

W ramach realizowanego projektu NBP „Giganci finansów osobistych” uczniowie klas 6 i 7 uczestniczyli w spotkaniu z ekspertem – Panią Aliną Korzeniowską, reprezentantką Banku Spółdzielczego w Miliczu. Spotkanie miało bardzo ciekawy charakter, większość uczniów uczestniczyła zdalnie, lecz część była obecna „na miejscu”. Było to spowodowane tym, że w tym samym dniu przeprowadzano konkurs matematyczny „Kangur” i uczniowie mieli możliwość napisania go w trybie stacjonarnym. W trakcie spotkania poruszane były ciekawe, a dla niektórych zupełnie nowe zagadnienia związane z kontami bankowymi, płatnościami bezgotówkowymi, zabezpieczeniami kart i kont oraz dostępnych aplikacji. Przedstawicielce banku dziękujemy serdecznie za rzetelną dawkę wiedzy w zakresie finansów.

W czasie spotkania uczniowie dowiedzieli się:

 • Jak funkcjonuje aplikacja mobilna banku.  
 • Co to jest profil zaufany. 
 • Jakie są rodzaje kont bankowych.
 • Czym warto kierować się przy wyborze banku. 
 • Co zapewnia karta debetowa. 
 • Co zrobić, gdy zgubimy lub zostanie nam skradziona karta. 
 • Jak założyć pierwsze konto bankowe dla dzieci i od jakiego wieku można to zrobić.
 • Co oznacza pojęcie CashBack. 

Jaką praktyczną wiedzę można było zdobyć? 

 • Przede wszystkim uczniowie mogli dowiedzieć się, jak załatwić wszelkie formalności w banku związane z utworzeniem rachunku bankowego, otrzymaniem karty kredytowej i założeniem profilu zaufanego, który jest bardzo praktycznym narzędziem. 
 • Dlaczego warto trzymać pieniądze w banku i jak to przekłada się na kontrolę swoich wydatków – łatwiej jest wówczas zobaczyć na co wydajemy więcej, a na co mniej.
 • Do kogo zwrócić się kiedy nasza karta zaginie lub gdy nie pamiętamy kodu PIN. 
 • Jak tworzyć przemyślane zabezpieczenie karty w postaci kodu pin, który nie może być pinem oczywistym np. datą urodzenia oraz – co najważniejsze – nie zdradzać nikomu tego numeru. 

Przed nami kolejny etap projektu „Złote Szkoły NBP”, czyli debata, która odbędzie się już w nadchodzącym tygodniu.

Spotkanie z Ekspertem odbyło się w ramach ogólnopolskiego programu Złote Szkoły NBP, którego temat przewodni tegorocznej edycji brzmi GIGANCI FINANSÓW OSOBISTYCH. Ideą programu jest podejmowanie działań kształtujących kompetencje ekonomiczne i w zakresie zarządzania finansami.

Więcej o programie Złote Szkoły NBP można przeczytać na stronie www.nbp.pl/edukacja