Pozytywnie wypełnia nas cisza świąt

Drodzy Uczniowie, Rodzice, Dziadkowie, Nauczyciele, Pracownicy i Przyjaciele KOM.


Chociaż Nowy Rok nabrał prędkości, My nadal wracamy do wspomnień z naszego Świątecznego Spotkania przy Obrusie GOŚĆ-INNOŚCI. Przecież tu, na ziemi dolnośląskiej, wszyscy jesteśmy gośćmi. Od kilkudziesięciu lat współtworzymy wielokulturową mozaikę tradycji i obyczajów, które są podstawą Wzornika Dolnośląskiego. Nasze Spotkanie Świąteczne stało się inspiracją do twórczego przetworzenia tej idei.


Jesteśmy niezwykle poruszeni, wdzięczni i przepełnieni radością, że wspólnie z Wami stworzyliśmy niezwykłą przestrzeń, w której owego grudniowego wieczora wydarzył się cud – CUD SPOTKANIA! Prawdziwego i autentycznego!


W poczuciu bliskości, życzliwej ciekawości światów czy historii, które w sobie nosimy mogliśmy wspólnie kreować czas niezapomniany, świąteczny. Przepełniony emocjami, twórczością, zachwytem …i odwagą! Tak, to było dla nas wszystkich wielkie wyzwanie – pozwolić sobie na otwartość, gotowość i zaangażowanie. Na zanurkowanie w nieznane aby wejść w doświadczanie. Porzucić rolę widza, by uczestniczyć i współtworzyć ów Świat, stając się jego ważną, wyjątkową oraz piękną częścią, z której tkamy obraz naszej KOM-owskiej społeczności.


Podczas tej wspólnej godziny, każdy z Was /Nas stawał się wielobarwną, jedwabną nicią, która w sposób metaforyczny i zupełnie realny tworzyła ściegi i łączyła podarowane przez Was materiały, fragmenty osobistych historii, ukazując bogactwo, indywidualność oraz znaczenie każdego z biesiadników.
Dla nas to jest dopiero początek, pierwszy krok badania, rozpoznawania oraz czułego przyglądania się współtworzonej przez nas wszystkich bogatej i niejednorodnej społeczności. Temat ten pragniemy rozwijać i dopełniać w kolejnych działaniach… Mamy nadzieję, że OBRUS będzie się rozrastał, z uważnością będziemy doszywać kolejne części wspólnej opowieści o nas samych.


Pragniemy też raz jeszcze podziękować wspaniałym performerom – uczniom oraz uczestnikom warsztatów dla dorosłych, którzy brawurowo, z ogromnym zaangażowaniem i profesjonalnie zrealizowali swoje aktorskie zadania podczas Spotkania Świątecznego. Dziękujemy wszystkim autorom, którzy podzielili się swoimi historiami, pracownikom którzy przyczynili się do urzeczywistnienia tego szalonego i ambitnego pomysłu, pedagogom którzy zaufali i wspierali twórców, a swoim entuzjazmem potrafili zarażać i angażować uczniów.


Koordynatorką i autorką koncepcji oraz reżyserką Świątecznego Spotkania była Iga Załęczna.
Inspiracją do stworzenia koncepcji Świątecznego Spotkania była idea Wzornika Dolnośląskiego upowszechniana przez Muzeum Bombki w Miliczu.