Jak być świadomym konsumentem? – Złote Szkoły NBP

„Jak być świadomym konsumentem? – bezpieczne zakupy i znajomość podstaw ubezpieczeń” to temat debaty z jakim zmierzyli się uczniowie klas szóstych i siódmych w ramach prowadzonego w szkole projektu NBP „Giganci Finansów Osobistych”. W roli Ekspertów udział wzięły p. Wioletta Pacyna (Powiatowy Rzecznik Konsumenta) oraz p. Joanna Sokolińska – Skiba (Specjalista ds. ubezpieczeń).

Debatę, w formule online, moderowali siódmoklasiści Antek i Kacper kierując do zaproszonych Ekspertek przygotowanie wcześniej pytania.

Od Rzecznika Praw Konsumenta uczestnicy mogli się dowiedzieć m.in.:

 • Kto to jest konsument i jakie ma prawa?
 • Czy prawa konsumenta są takie same kiedy kupuje rzecz nową i używaną?
 • Gdzie można sprawdzić, czy kupowany produkt jest bezpieczny?
 • Czy konsumenci mają takie same prawa w każdym kraju?
 • Jaki jest czas na zwrot zakupionego towaru i czy można zwrócić towar używany?

Pani Wioletta w bardzo ciekawy i zrozumiały dla uczniów sposób odpowiedziała na wszystkie pytania. Udzieliła cennych wskazówek dotyczących świadomych zakupów, w tym też dzieląc się doświadczeniem i wiedzą w problemowych przypadkach.

Pani Joanna jako Ekspert od ubezpieczeń odpowiedziała uczniom na pytania:

 • Po co zostały stworzone ubezpieczenia ?
 • Czy warto się ubezpieczać i co nam to da ?
 • Czy są granice w wartości ubezpieczonego przedmiotu?
 • Czym różnią się ubezpieczenia szkolne a ubezpieczenia osobowe, które są opłacane prywatnie?
 • Jaki wpływ ma prawo na ubezpieczenie?
 • Co zapewnia pakiet ubezpieczenia dla emeryta?

Pani Joanna opowiadając o swojej specjalności wskazała także uczniom przykłady zawodów, jakie wykonuje się w sektorze ubezpieczeń, co spotkało się z dużym zainteresowaniem uczestników. Zgłębiona w trakcie debaty wiedza bez wątpienia przyda się naszym uczniom w ich codziennym życiu, pozwoli być bardziej świadomymi konsumentami i ze spokojem wejść w dorosłość. Za przygotowanie spotkania odpowiedzialni byli uczniowie tzw. Drużyny NBP, w skład której wchodzą: Ada, Kuba, Bartek G. i Bartek U. z klasy 7A oraz Antek i Kacper K z klasy 7B.

Uczniowie przygotowali również plakaty, które można pobrać poniżej:

Debata odbyła się w ramach ogólnopolskiego programu Złote Szkoły NBP, którego temat przewodni tegorocznej edycji brzmi GIGANCI FINANSÓW OSOBISTYCH. Ideą programu jest podejmowanie działań kształtujących kompetencje ekonomiczne i w zakresie zarządzania finansami.