ekoKOMpas WAKACJE

Drodzy Uczniowie, Drodzy Państwo,

Kiedy za kilka lat będziemy wspominać ten rok szkolny 2019/2020 przeplatać się będą w tych wspomnieniach trudne słowa: IZOLACJA, KWARANTANNA, KORONAWIRUS, ZDALNE NAUCZANIE, ale mamy nadzieję, że również ODPOWIEDZIALNOŚĆ – za świat i drugiego człowieka, CZUŁY NARRATOR, UWAŻNOŚĆ, ZMIANA…

Mamy nadzieję, że i Wy, drodzy Uczniowie i Wasi Rodzice wpiszą tu te słowa, które w tym czasie stały się istotne dla Was.

Kiedy wspólnie, 2 września, w sali sportowej, rozpoczynaliśmy rok szkolny uczniowie klasy trzeciej przypominali nam – dorosłym o troskliwej odpowiedzialności za Ziemię, którą wypożyczyliśmy teraz od naszych dzieci. Potem, przez I półrocze tego roku szkolnego, wspólnie uczyliśmy się tego, by być STRAŻNIKAMI ZIEMI. Pochylaliśmy się nad problemem wody na świecie, marnowanego często jedzenia, nadprodukcji ubrań. Każdego dnia przypominaliśmy sobie na różne sposoby przywołane z początkiem roku słowa Ghandiego: „Sam bądź zmianą, której potrzeba w świecie”.

Wiele razy mówiła o tym Olga Tokarczuk, której słowa – dzięki otrzymanej w 2019 roku Nagrodzie Nobla – stały się bardziej słyszalne. A my, w grudniu, ale i przez cały drugi – najdziwniejszy pewnie w naszej dotychczasowej edukacji – semestr staraliśmy się towarzyszyć Wam jak czuli narratorzy, bo: „Czułość jest głębokim przejęciem się drugim bytem, jego kruchością, niepowtarzalnością, jego nieodpornością na cierpienie i działanie czasu. Czułość dostrzega między nami więzi, podobieństwa i tożsamości.” /Olga Tokarczuk/

Staraliśmy się z tak właśnie go przeżywać – z czułością i uważnością na każdego z Was. Wierzymy, że przeszliśmy go dobrze, kolejny raz udowadniając, że jesteśmy SPOŁECZNOŚCIĄ, że potrafimy czerpać z przeszłości, mierzyć się z teraźniejszością i mądrze kształtować przyszłość. Byliście wszyscy – Wy, Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele – bardzo dzielni. Z Wami, drodzy Rodzice, nie będziemy się mogli spotkać i podziękować osobiście, więc przez Wasze Dzieci – przekażemy wspólne: DZIĘKUJEMY.

Teraz nasz eduKOMpas, który towarzyszył nam przez cały rok szkolny, ustawiamy na kierunek: WAKACJE. Pamiętajcie, by w tym czasie podróżować nie tylko na zewnątrz, ale też do wewnątrz, do środka swojego serca i swojej głowy – by spotkać się ze swoimi schematami, oczekiwaniami, doświadczeniami. Życzymy Wam zdrowych, pełnych radości i pasji wakacji. Spędźcie je wspólnie z przyjaciółmi, bliskimi, w Waszych ulubionych miejscach, robiąc to, co lubicie, co sprawia, że jesteście szczęśliwi.

Do zobaczenia we wrześniu!

W imieniu całej Kreatywnej KOMpanii

Anna Przybyło
Dyrektor Szkoły