75 lat „Dzieci z Bullerbyn”

W piątek 2 grudnia mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole panią Edytę Jungowską. Aktorka, prywatnie wielka fanka twórczości Astrid Lindgren, odczytała fragmenty „Dzieci z Bullerbyn”. W tym roku świętujemy 75-lecie wydania tej bestsellerowej powieści, uwielbianej przez czytelników w każdym wieku i na całym świecie. Lekturę przeplatały gry i zabawy oraz opowieści aktorki, podczas których uczniowie mogli lepiej zapoznać się z postacią patronki naszej szkoły.

Edyta Jungowska to polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Choć jej dorobek obfituje w pamiętne role na deskach teatru, w kabarecie i w filmie, to dziś aktorka obdarzona charakterystycznym głosem i niezwykłą charyzmą skupia się głównie na pracy za mikrofonem. Zafascynowana twórczością Astrid Lindgren, wspólnie ze swoim partnerem założyła wydawnictwo Jung-Off-Ska, które wydaje audiobooki dla dzieci. Wśród czytanych przez artystkę książek znajdują się m.in. „Pippi Pończoszanka”, „Przygody Emila ze Smalandii” czy kultowe już „Dzieci z Bullerbyn”.

To właśnie niesamowitej szóstce z Bullerbyn poświęcone było nasze grudniowe spotkanie. Dzięki talentowi i swojej fantastycznej energii, Edyta Jungowska przeniosła najmłodszych do świata marzeń i dziecięcej beztroski. Podczas czytania uczniowie mieli okazję wcielić się w role swoich ulubionych bohaterów, i zupełnie jak oni rozwiązać ciekawe, literackie zagadki. Artystka opowiedziała też o swojej fascynacji szwedzką pisarką i o tym, jak jej twórczość zainspirowała ją do czytania najmłodszym.

Wydarzeniu magii dodawał fakt, że Społeczna Szkoła Podstawowa w Miliczu nieprzypadkowo nosi imię Astrid Lindgren. Nadrzędną ideą naszej szkoły jest rozwijanie nieograniczonej dziecięcej wyobraźni, jej hasłem przewodnim jest zaś: „Wyobraźnia potęgą wiedzy”. Jesteśmy przekonani, że każde dziecko jest zafascynowane światem i pragnie go poznać, spróbować i zrozumieć. Nasi uczniowie, na wzór bohaterów z Bullerbyn, poszukują swoich własnych dróg, odkrywają swój potencjał i w duchu współpracy rozwijają swoją wrażliwość i otwartość na drugiego człowieka. Misją naszej szkoły jest stworzenie im do tego odpowiednich warunków, gdzie nauka staje się fascynującą przygodą, która czeka na odkrycie.